A földek tulajdonszerzésére szigorú szabályok vonatkoznak, melyet elsődlegesen A mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló törvény (Földforgalmi törvény) tartalmaz.
A tulajdonszerzés egyik formája az öröklés. Öröklésen két típusa van (1.) törvényes, (2) a végrendeleti öröklés. A Földforgalmi törvény hatálya a törvényes öröklésre nem terjed ki, vagyis föld törvényes öröklésénél nem kell figyelembe venni a Földforgalmi törvény szigorú előírásait (pl. a földek megszerzésének területi korlátozásai kapcsán sem, azaz a törvényi korláton felül is szerezhető törvényes örökléssel föld).
Más a helyzet a végrendeleti öröklésnél. Ha végrendelet alapján kerül sor az öröklésre és az örökös nem a végrendelkező örökhagyó törvényes örököse, úgy a hagyatéki eljárás során eljáró közjegyző kötelezően megkeresi az illetékes mezőgazdasági igazgatási szervet, aki dönt arról, hogy jóváhagyja-e a végrendelet alapján a tulajdonszerzést vagy sem. Végrendeleti öröklésnél tehát már alkalmazandók a Földforgalmi törvény korlátozásai, így pl. a területi korlát [(i) nem földműves örökös tekintetében a már birtokában lévő föld és az örökölni kívánt föld együttes területnagysága nem haladhatja meg az 1 hektárt, (ii) földműves örökös tekintetében a már tulajdonában és haszonélvezetében lévő föld és az örökölni kívánt föld együttes területnagysága nem haladhatja meg a 300 hektárt.] Ha ezeket a korlátozásokat az örökös meghaladja, akkor a mezőgazdasági igazgatási szerv megtagadja a jóváhagyást. Ha pedig megtagadásra kerül sor, akkor az öröklésre a törvényes öröklés szabályait kell alkalmazni. (Ha az örökhagyónak nincs törvényes örököse, ebben az esetben az örökös a Magyar Állam lesz. Megtagadás esetében a végrendeleti örököst ilyenkor kártalanítás illeti meg.)
Mindezt úgy lehet elkerülni, ha végrendeletet ügyvéd vagy közjegyző készíti el.
A termőföldek elaprózódásának megakadályozása és a közös tulajdon felszámolásának célkitűzésével alkották meg a földeken fennálló osztatlan közös tulajdon felszámolásáról és a földnek minősülő ingatlanok jogosultjai adatainak ingatlan-nyilvántartási rendezéséről szóló 2020 évi. LXXI törvényt. E törvény 2023. január 1-jével történő módosítása rendelkezik arról, hogy ezen időponttól kezdve öröklés útján a termőföldeket vagy azok tulajdoni hányadait nem örökölheti több örökös.
Ez azt jelenti, hogy az alábbi lehetőségek maradnak az örökösök kezeiben:
- osztályos egyezséget kötnek egymással a hagyatéki eljárás során
- az ingatlant (az ingatlanból az örökrészét) az örököstárs(ak) az öröklésben érdekelt más személyre, a kieséses örökösre vagy a hagyatéki hitelezőre átruházz(ák), akként, hogy ezzel közös tulajdon nem keletkezik,
- az örököstársak értékesítik az ingatlant vagy
- az államnak ingyenesen felajánlják.
Egyenesági öröklés esetén erre a hagyatéki eljárás kezdetétől számított egy éven belül van lehetőség, tekintettel arra, hogy ezt követően nem illeti meg őket az illetékmentesség és öröklési illetéket kell majd fizetniük.
Ha a fentiek nem vezetnek eredményre, az ingatlanban fennálló tulajdoni hányadot az örököstársak a törvényes öröklés szabályai szerint öröklik meg azzal, hogy azt öt éven belül
a) egyben értékesíteniük kell,
b) egyikük tulajdonába kell adni,
c) az állam javára ingyenesen fel kell ajánlaniuk, vagy
d) az ingatlanon fennálló osztatlan közös tulajdont asz ingatlan megosztásával (ha megfelelnek a törvényi minimum területnagyságnak) vagy – a feltételeinek fennállása esetén – egyetlen tulajdonostárs tulajdonba vételével (bekebelezés) meg kell szüntetniük.