A bizalmi vagyonkezelés viszonylag új intézmény a magyar jogtörténetben, annak ellenére, hogy számos ország jogrendszerében már hosszú idő óta hatékonyan létezik hasonló formában. Egyik legismertebb ezek közül az angol jogrendszerben ismert és gyakran alkalmazott “trust” intézménye. A bizalmi vagyonkezelés az adózási előnyök mellett egyfajta pénzügyi biztonságot, a vagyon védelmét és hatékony befektetéseket vonhat maga után.
Magyarországon a bizalmi vagyonkezelést a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (továbbiakban: Ptk.) és a bizalmi vagyonkezelőkről és tevékenységük szabályairól szóló 2014. évi XV. törvény (továbbiakban: Bvktv.) szabályozza.
A Ptk. definíciója szerint „Bizalmi vagyonkezelési szerződés alapján a vagyonkezelő a vagyonrendelő által tulajdonába adott dolgok, ráruházott jogok és követelések (a továbbiakban: kezelt vagyon) saját nevében a kedvezményezett javára történő kezelésére, a vagyonrendelő díj fizetésére köteles.”
A Bvktv. szerint a bizalmi vagyonkezelői tevékenység kétféleképpen: nem üzletszerű (i) és üzletszerű (ii) formában folytatható. Ennek függvényében bejelentés vagy engedélyezés és nyilvántartásba vétel köteles a tevékenység. A bejelentés vagy engedélyezés a Magyar Nemzeti Bank (MNB) felé teljesítendő.
A vagyontömeg önálló adószámot kap és tulajdonjoga a vagyonrendelőtől és a vagyonkezelő vagyonától is elkülönül. A vagyonrendelést követően a vagyon felett kizárólag a vagyonkezelő lesz jogosult rendelkezni. A vagyonkezelő meghatározott díj ellenében, saját nevében, de mindig a kedvezményezett javára kezeli a vagyont.
Abban az esetben, ha vagyona generációs átörökítésével, megóvásával vagy az adókedvezmények kiaknázásával kapcsolatban tanácsadásra van szüksége, továbbá bizalmi vagyonkezelési szerződést kíván kötni úgy keressen minket az office@preda.hu e-mail címen vagy a www.predapartners.hu oldalunkon található telefonszámon.