2022. június 01. napjától lépnek életbe a munkavállalók széles körét érintő otthoni munkavégzés új szabályai.
A COVID-19 járvány miatt elrendelt veszélyhelyzet alatt a Munka Törvénykönyvétől eltértek a távmunkavégzésre vonatkozó szabályok. A járvány miatt elrendelt veszélyhelyzet azonban május 31-ével megszűnt, így az otthoni munkavégzést átmenetileg szabályozó – a veszélyhelyzet során a távmunkával kapcsolatos szabályok alkalmazásáról szóló 487/2020. (XI. 11.) – Korm. rendelet is hatályát vesztette. Az új szabályok immár a Munka Törvénykönyvében is rögzítésre kerülnek. A Munka Törvénykönyve mellett 2022. június 01. napjával módosult a munkavédelmi törvény és a személyi jövedelemadóról szóló törvény is.
A Munka Törvénykönyvében –- szemben a járvány előtti szabályozással – már nincs különválasztva a távmunka és a home office, a szövegben összefoglalóan a távmunkavégzés szerepel.
A távmunkavégzést rögzíteni kell a munkaszerződésben, melyek feltételeiről (kereteiről) – a hibrid munkavégzés módjáról a munkáltató és a munkavállaló állapodik meg. Távmunkavégzésre tehát csak akkor kerülhet sor, ha erről a felek a munkaszerződésben kifejezetten megállapodtak. A munkaszerződésben rögzíteni kell, illetőleg célszerű, hogy a munkavállaló home office-ban mennyi időtartamot dolgozik. Ha ez a munkaszerződésben – a távmunkavégzés rögzítése mellett – nem kerül meghatározásra, úgy a Munka Törvénykönyve alapján a munkavállaló legfeljebb az éves munkaideje egyharmadában kötelezhető jelenléti munkavégzésre a munkáltató telephelyén. (Ez hetente – 40 órában teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállaló tekintetében hetente legfeljebb 2 munkanap munkahelyi munkavégzést tesz ki.)
A törvény szerint
- a munkáltatónak biztosítani kell a home office-ban dolgozó munkavállalónak a munkahelyi jelenlét lehetőségét,
- a munkáltatónak a távmunkavállalót is ugyanúgy tájékoztatnia kell a munkahelyi tudnivalókról, valamint a biztonságos munkavégzés feltételeiről, mint más munkvállalókat,
- eltérő megállapodás hiányában a munkáltató utasítási joga csak a feladatok kiadására és ellenőrzésére terjed ki, vagyis
- eltérő megállapodás hiányában a munkáltató nem ad utasítást a munkaidő beosztására vonatkozóan. (A távmunkavállaló – eltérő megállapodás hiányában – kötetlen munkarendben dolgozik és munkaidejét maga osztja be.)
- A számítástechnikai eszközökön munkát végző távmunkavállaló a munkavégzés helyszínét is szabadon választja meg. Ha a munkavégzés nem számítástechnikai eszközön történik, akkor már ki kell jelölni a munkavégzés pontos helyszínét, és a munkavédelmi előírások betartását, valamint a munkavégzést személyesen is ellenőrizheti a foglalkoztató.
Összegezve a felek – törvénytől eltérő – megállapodása szükséges ahhoz, hogy a hibrid munkavégzés rugalmas lehessen. Célszerű lehet még rögzíteni kiemelve pl. a számítástechnikai eszközök biztosítását, költségek viselését, az ellenőrzés módjában történő megállapodást, felek közötti kapcsolattartás módját (ez utóbbi szabályozása home office szabályzatban is lehetséges) stb. A munkáltatóknak egyébiránt belső szabályzatban célszerű és praktikus a home office (otthoni) munkavégzés egyéb feltételeit rögzíteni.
A munkavédelmi szabályok terén – annak ellenére, hogy a Munka Törvénykönyve nem tesz különbséget a számítástechnikai eszközzel és a nem ilyen módon végzett távmunka között – a kétféle távmunkára eltérő szabályok vannak.
Míg a számítástechnikai eszközzel végzett távmunka esetén
- elegendő a munkavállalót csak tájékoztatni az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkakörülményekről,
- a munkavállaló választhatja meg a munkavégzés helyét
- a munkáltató ezt pedig távolról számítástechnikai eszközzel ellenőrzi, a nem számítástechnikai eszközzel végzett távmunka esetén
- a munkavállaló nem választhatja meg a munkavégzés helyét, hanem a feleknek írásban meg kell állapodniuk a távmunkavégzési helyről, amit
- a munkáltatónak munkavédelmi szempontból előzetesen ellenőriznie és megfelelőnek minősítenie kell, majd a továbbiakban is rendszeresen ellenőrizni kell.
Ha a távmunkavégzéssel kapcsolatosan bármilyen kérdése merül fel, tanácsadásra lenne szüksége, úgy írjon e-mailt az office@preda.hu e-mail címre. Irodánk akár online konzultációval is áll szíves rendelkezésére.